Stapleton-Springer

Stapleton Springer Jara Springer

Vinařství Stapleton-Springer založili Američané, bratři Benjamin a Craig Stapleton a moravský vinař Jaroslav Springer v roce 2004. Společně sdílené hodnoty jako je úcta k lidem, přírodě, tradici a k dobrému vínu vedl ke „skvělému nápadu“ spoluvytvářet pravdivá, krásná vína. Vše od prací na vinici až po uskladnění lahví je podřízeno vysoké kvalitě a originalitě. Kompromisy se nekonají. Vinařství sleduje nejnovější světové trendy a komunikuje s kolegy v jiných zemích světa i špičkovými vinaři v ČR.

Při prvním setkání s Jarou Springerem to nezjistíte. Má velmi rád své zákazníky. Má je rád skoro tak, jako svá vína. Stojí za to projít s ním jeho viniční tratě Terasy, Trkmánsko, Čtvrtě, Lizniperky nebo Starou Horu. Jara vše podřizuje vysoké kvalitě a originalitě. Přistupuje k vínu i k životu naplno bez kompromisů. 

 

Historie pěstování vína v Bořeticích

První písemná zmínka o vinohradech je z roku 1361, kdy Vichna, vdova po Přibyslavovi z Bořetic zdědila mimo jiné i vinohrady v Kraví hoře. Nejstarší vinorodé tratě ležely severně od obce ve stráních obrácených k jihu. Od obce je oddělovalo jezero a rybník. Aby hrozny nemusely být do vesnice přepravovány po vodě, byly vykopány pod vinohrady v Kravích horách i sklepy pro víno. Zároveň sklepy sloužily i jako úkryt pro obyvatele a jejich majetek ve válečných dobách.

Zdejší sprašové jíly dávají vyniknout hlavně červeným vínům. Pěstuje se zde Svatovavřinecké, Frankovka, Portugal, Frankovka.... Z bílých odrůd Neuburské, Ryzlink vlašský a rýnský, Veltlínské… 

 

Viniční tratě

ČTVRTĚ - Jihovýchodní viniční trať Čtvrtě patří právem mezi nejkvalitnější polohy v ČR. Rozkládá se na svahovitém kopci mezi obcemi Bořetice a Vrbice v nadmořské výšce 206 metrů. Půda je zde hlinitá s návějemi spraše a spolu s jedinečným mikroklimatem vytváří výborné podmínky, především pro červené. Pěstované odrůdy Pinot noir, Saint Laurent a Modrý Portugal. Rozloha 3ha.

TRKMANSKO - Jedna z největších viničních tratí v ČR. Jihovýchodně orientovaná leží v nadmořské výšce 220m. Půda je hlinitá se spodním vápencovým a písčitým podložím. Pěstované odrůdy Saint Laurent, Modrý Portugal a Pinot noir. Rozloha 8 ha

TERASY - Terasy dříve označované jako Bratáčky a Haltýřky se nachází na hranici mezi Bořeticemi a Kobylím. Leží v nadmořské výšce 210m. Půda je spraš, pískovec a písek. Vinice jsou orientovány jižně a jihovýchodně. Pěstované odrůdy Pinot noir 100%. Celková rozloha 16ha, výsadba zahájena v roce 2008 a bude pokračovat v dalších letech. 

 

Sídlo vinařství

Vinný statek postavený za Marie Teresie (před 250 lety) v Bořeticích č.p. 1. Po telefonické domluvě je možnost prohlídky vinic, sklepního hospodářství i posezení v restauraci se specialitami moravské kuchyně doladěné stylovými víny Stapleton-Springer.

 

Přejít na produkt

 

Reference:

  • Lorem ipsum dolor sit amet
  • Te sed quando tritani
  • Vidit error quo ea ut decore