Mitjavile

Mitjavile Mitjavile

Mitjavile
Vína Françoise Mitjavila zazářila na bordeauxské scéně teprve v průběhu osmdesátých let minulého století, za krátkou dobu si však našla nadšené obdivovatele a světová kritika jejich osobitý a velmi specifický projev ocenila poctami nejvyššími. Robert Parker jr. řadí jejich nejslavnější víno, Le Tertre Rôteboeuf, do takové společnosti, jako jsou Lafleur, Petrus či Certan de May v Pomerolu. Nyní rodina Mitjavile připravuje skvělá vína nejen v Bordeaux, ale například i v přilehlém Côtes de Castillon či v Languedocu. Výjimečnou kvalitu a důraz ne terroir si však udržují v nezměněné podobě a jméno Mitjavile na lahvi je zárukou nevšedního zážitku.

Tertre Rôteboeuf
Fascinující vinice o rozloze 6ha ležící dva kolometry jihovýchodně od Saint Emilionu. Přírodní amfiteátr s poměrně strmým svahem (rozhodně na Bordeaux), díky kterému si vysloužil jméno, jež v překladu znamená „kopec říhající krávy“ (na obdělávání vinice je i dnes používáno volů). Svah směřuje k jihu a leží na jílovo-vápencovém podloží, v jeho různých částech se především vrstva jílu výrazně liší. Osázen je typickými odrůdami pro tuto oblast, převládá Merlot s 85% plochy a doplněn je Cabernetem Franc, průměrné stáří keřů se pohybuje okolo 40 let. Víno zraje 18 měsíců v nových barikových sudech a ročně jej vznikne okolo 24 tisíc lahví. Až zázračně se v něm spojuje opulentní síla a ovocitost s elegancí a finesou, každý ročník se navíc projevuje velmi specificky a odlišně. Projev bývá často označován jako „burgundský“.

Roc de Cambes
Vinice Roc de Cambes se rozkládá na 14 hektarech a osázena je 75% Merlotu, 20% Cabernetu Sauvignon a 5% Malbecu, povětšinou starých keřů v průměrném věku 45 let. Podobně jako u Tertre Rôteboeuf jde o přírodní amfiteátr, tentokrát však shlíží na ústí řeky Girondy v oblasti Côte de Bourg. I podloží je podobné, především vápenec a jíl. Vodní plocha zde tvoří přirozený regulátor teploty a víno netrpí tak velkými výkyvy teplot a zásahy horka jako Tertre Rôteboeuf, což se v jeho charakteru významně projevuje. Jinak je ale připravováno ve velmi podobném stylu a se stejnou péčí. Tertre Rôteboeuf nepřipravuje žádné druhé víno a Roc de Cambes jím oficiálně není, přesto tak bývá občas označováno.

Domaine de L’Aurage
Toto víno produkuje Louis Mitjavile, syn Françoise, v oblasti Côtes de Castillon (sousedí se Saint Emilionem). Jejich vinice mají, opět na jílovo-vápencovém podloží, celkem 20 hektarů a věk je zatím o něco nižší, v průměru 20 let. Odrůdově dominuje Merlot s 80% plochy, doplněn je Cabernetem Sauvignon. Skvělá vína z této domény dokazují, že i oblasti okolo nejslavnějších částí Bordeaux dokáží nabídnout milovníkovi vína velké zážitky.

 

Přejít na produkt

 

Reference:

  • Lorem ipsum dolor sit amet
  • Te sed quando tritani
  • Vidit error quo ea ut decore