Alvaro Palacios

Alvaro Palacios Alvaro Palacios

 

Alvaro Palacios - Španělská "Superstar"

Alvaro Palacios, který své znalosti sbíral mimo jiné i během svého působení na slavném Château Pétrus v Pomerol, vstoupil s prvním ročníkem své "L’ERMITY" do pomyslné síně slávy již v roce 1993. Od té doby je toto skvostné víno pocházející z jediné, velmi staré vinice považováno pravidelně nejen za jedno z nejlepších dvou či tří španělských vín, ale i za jedno z nejlépe hodnocených světových vín vůbec. (Wine Spectator Nov. 15, 2000 - 96 bodů, ročník 97) Palacios pochází z velké vinařské rodiny, která vlastní Bodegas Palacios Remondo v Alfaro, v oblasti Rioja. Tuto bodegu založil v roce 1948 jeho otec - José Palacios.

 

Alvaro trávil na vinicích mnoho času již jako malý chlapec. Později studuje enologii na Univerzitě v Bordeaux a dále marketing v Madridu. Svá učednická léta tráví na vinicích významných Châteaux v Bordeaux a v Napa Valley v Kalifornii. Pak přebírá exportní záležitosti v obchodním oddělení. Brzy objevuje zajímavou oblast - Priorat. V roce 1989 se přidává k revolučním producentům, kteří začnou v této oblasti působit, a tvář Prioratu se záhy mění. O několik let později se Alvaro Palacios osamostatňuje a soustřeďuje se hlavně na vinici L'Ermita. L'Ermita znamená kaple a v historii se poblíž nacházel klášter kartuziánů.

 

Na této vinici rostou více než 60-ti leté keře vinné révy odrůdy Garnacha, která dává neuvěřitelně expresivní víno. "Dal jsem si za cíl, vytvořit víno, které se zařadí mezi prvních 25-30 tradičních světových vín", říká A. Palacios. Do této doby se na trh dostalo víno teprve ze 6 po sobě následujících vinobraní, ale již se vytvořila španělská legenda. L'Ermita má jedny z nejlepších geoklimatických a mikroklimatických podmínek. Na tomto kopci se v nadmořské výšce asi 500metrů rozprostírá vinohrad, který nemá více než 3 hektary. Díky větrům, které sem vanou od asi 15 km vzdáleného moře, dostávají vinné keře dostatek vláhy a navíc tyto staré keře se velmi dobře přizpůsobily obdobím sucha, které jsou v této oblasti dosti časté, a to tím, že mají dlouhé kořeny, které pronikají hluboko do půdy. Navíc je zde zcela specifické složení půdy.

 

Na jednom hektaru je vysázeno pouze asi 4-5,000 keřů vinné révy a výnosy jsou proto nízké. Navíc Garnacha produkuje jen 20hl/ha, takže jeden keř dá méně než 1kg hroznů. A ačkoliv další víno - Finca Dofí pochází hned ze sousedního vinohradu, představuje toto víno druhou tvář oblasti Prioratu. Na rozdíl od L'Ermity (75-80% Garnacha) je vytvořeno z 35-40% odrůd jako Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah a pouze zbytek tvoří Garnacha a Cariňena. Dalo by se říci, že Finca Dofí odráží svěží styl - chuť vyzrálého ovoce je umocněna hebkými taniny a kávovou a čokoládovou notou. V nedávné době se Alvaro Palacios zaměřil také na oblast Bierzo a díky svým zkušenostem z Prioratu a také díky fondu velmi starých vinic tamní tradiční odrůdy Mancíi, zde produkuje opět špičková vína. Společně se svým synovcem Ricardem Perezem, zakoupili v roce 1998 vinohrad odrůdy Mancía, přičemž stáří vinných keřů bylo velmi pozoruhodné: 60-100 let. Celý projekt nazvali Descendientes de J.Palacios na počest Alvarova otce a Ricardova dědečka Josého, který zemřel v roce 2000. Výnosy z těchto vinic jsou opět velmi nízké, a to vzhledem k extrémně hornatému a nehostinnému rázu krajiny. Ovšem hotová vína mají unikátní ovocný charakter a jejich koncentrace je opravdu pozoruhodná.

 

Od roku 2004 Alvaro taktéž přebírá řízení původní rodinné vinařské firmy v regionu Rioja a to v části Rioja Baja ve městě Alfaro. Zde nastolil nová pravidla a standardy a vína se kvalitativně dostala mezi špičku v regionu, kde se stabilně drží a jsou etalonem kvality pro část jižní část regionu. Zde Alvaro hlavně pracuje na výrazu odrůdy Garnacha, která je podle jeho soudu tou pravou a nejvhodnější pro suché a teplé podnebí této části Rioji.

 

Přejít na produkt

 

Reference: