Didier Dagueneau

Didier Dagueneau Didier Dagueneau

Pokud se ve Francii mluví o odrůdě Sauvignon Blanc, tak se mluví hlavně o dvou slavných apelacích na řece Loiře – Sancerre a Pouilly Fumé.

 

V těchto apelacích působí mnoho skvělých vinařů, ale jenom jedno vinařství se vymyká asi nejvíce, a to jak svým přístupem k pěstování révy a údržbě vinohradu, tak kvalitou a osobitostí svých vín, a tím je vinařství Didier Dagueneau v Saint Andelain, které dnes obhospodařuje celkem necelých 11 hektarů. Toto poměrně mladé vinařství založil Didier Dagueneau, který byl a je stále považován za nezkrotného “l’enfant terrible de Loire“. Svou slávu si vydobyl nekompromisním přístupem a touhou po dokonalosti po co nejčistším a pravdivém projevu odrůdy Sauvignon blanc na unikátním terroiru apelace Pouilly Fumé, nebo jak on uvádí původní historicky název Blanc Fumé de Pouilly.

 

Vinařství je již od roku 1990 vedené kompletně organicky, protože jak říká Dagueneau, víno vzniká na vinici a proto tam je potřeba vyvinout největší úsilí a péči. Dodává: „To tvrdí každý, ale jděte se podívat do vinic…!“ Nechci být “zaškatulkovaný“. Jak ve vinici, tak ve sklepě jsme vše vyzkoušeli a používáme pouze to, co se nám osvědčilo. Ostatní nás nezajímá. Jeho vína dnes patří mezi nejvyhledávanější bílá vína Francie a jsou vzorem všem vinařům, kteří se věnují odrůdě Sauvignon Blanc na celém světě. Vedle mýtických vín Silex, Pur Sang a Buisson Renard z apelace Pouilly Fumé, produkuje vinařství od roku 2005 jedno víno z apelace Sancerre a to z několika řádků v jedné z nejsvažitějších tedy nejhůře obdělávatelných poloh, která nese výstižný název Le Mont Damné - Prokletá hora. Didier se nikdy netajil kritikou komerčních a trendům podléhajících vín a měl rád výzvy.

 

Produkce apelace Jurançon v Jihozápadní Francii (předhůří Pyrenejí) pro něho vždy představovala nevyužitý potenciál pro produkci unikátních sladkých vín. Tak dlouho o tom přemýšlel, až se v roce 2002 naskytla možnost získat zajímavou vinici, ze které nalahvoval své první víno Les Jardins du Babylone – Zahrady Babylonské v roce 2004. Unikátní sladké víno z odrůdy Petit Manseng, které se jak Didier plánoval, v mnoha směrech vymyká lokální produkci a splňuje jeho představu o sladkém víně. Pan Didier Dagueneau bohužel již náš svět 17. září 2008 ve věku 52 let opustil, kdy tragicky zahynul nedaleko Bordeaux při pádu ultralehkého letadla, jehož pilotování bylo jednou z jeho velkých vášní. Vinařství, jehož slávu vybudoval Didier Dagueneau svým nekompromisním přístupem a úsilím, vede po jeho tragické smrti jeho syn Louis-Benjamin se sestrou Charlotte. Benjamin pracoval bok po boku se svým otcem ve vinařství od roku 2004 a zdědil po něm píli, výjimečný vinařský cit a perfekcionismus, díky kterému zdatně pokračuje v budování slávy tohoto mýtického vinařství.

 

Důkazem jeho umu byl již ročník 2008, kdy mnoho kritiků čekalo jak se tehdy 25-ti letý Benjamin se svým nelehkým osudem vypořádá. Ročník, jehož vinobraní zahájil Benjamin v Pouilly-Fumé den po pohřbu svého otce zvládl skvěle a vína 2008 byla přijat milovníky puristického stylu Dagueneau s nadšením. Při rozmluvě o ročníku 2008 Louis-Benjamin uvažuje: "Bylo velmi obtížné se vyrovnat s pocitem, že prožívám něco, co ukrádám z života mého otce. Potom jsem si uvědomil, že jsem vlastně šťastný. Nejtěžší fakt pro mě byl ten, že můj otec nemůže ochutnat můj první ročník. Je to něco, čeho nesmírně lituji a budu to nosit nadále v sobě.“

 

Dnes je již jasné, že se nemusíme obávat. Louis-Benjamin zosobňuje plně přesvědčení a názory svého otce a pokračuje v započaté práci možná ještě s větším úsilím, než Didier, který mu nasadil laťku velmi vysoko. Benjamin dokazuje svůj um již od ročníku 2008 a i následující ročníky se mu povedly skvěle. David Schildknecht z Wine Advocate degustaci ročníku 2009 shrnuje slovy : " kolekce ročníku 2009 slibuje nejlepší sérii Sauvignonů z tohoto roku vůbec...“

 

Přejít na produkt

 

Reference:

  • Lorem ipsum dolor sit amet
  • Te sed quando tritani
  • Vidit error quo ea ut decore