LEROY

LEROY LEROY

Lalou BIZE-LEROY, právem označovaná jako první dáma burgundského vinařství, je majitelkou třech vinařství, která spravuje s entusiasmem sobě vlastním. Její vína jsou beze zbytku naplněna hlubokou filozofií této pozoruhodné ženy.

 

Maison LEROY – Gardien de Grands Millésimes

Maison LEROY založil v roce 1868 François LEROY v Auxey-Duresses, v malé vesničce nedaleko Meursault. Tato kvalitní négociantská firma si po všechna léta zachovala stejný rodinný ráz. Další v generaci, Joseph LEROY vyzdvihl Maison LEROY na velmi vysokou úroveň již na konci 19. století, kdy s velkou pečlivostí a trpělivostí selektoval a školil největší vína Burgundska z nejlepších poloh Grands Crus. V této snaze pokračoval a nadále ji rozvíjel i Henri LEROY, který roku 1942 koupil od Jacqua Chambona polovinu Domaine de la Romanée-Conti. Této doméně věnoval 40 let svého života a vytvořil z ní chloubu Burgundska. V roce 1955 vstupuje do hry jeho dcera Lalou BIZE-LEROY, která dokázala skvěle využít svůj vrozený dar degustátorky a postupně se naučila, degustaci za degustací, cru za cru, porozumět charakterům každého terroiru Burgundska. Při výběru vín se madam Leroy dodnes řídí svým krédem - nejlepší stále čeká na objevení. Tomu také odpovídá její náročný výběr. A tak díky ní a jejím předchůdcům nyní Maison LEROY disponuje sbírkou těch nejšpičkovějších vín Burgundska, a to až do ročníku 1919. Dnes lze s jistotou říci, že Maison Leroy je v Burgundsku považován za nejkvalitnějšího négocianta. Vzhledem ke striktním požadavkům Lalou na vína, která jsou hodna nést etiketu LEROY, se stává výběr čím dál tím složitější. To také vedlo Lalou BIZE-LEROY v roce 1988 ke koupi vlastní domény.

 

Domaine LEROY

V roce 1988 získala Lalou BIZE-LEROY doménu Charles-Noellat ve Vosne-Romanée o 12 hektarech a o rok později přikupuje malou doménu Philipe-Rémy v Gevrey-Chambertin o 2,5 hektarech. Spojením těchto dvou domén a dokoupením některých špičkových parcel vznikla v roce 1989 konečně Domaine LEROY, která čítá celkem necelých 22 hektarů. Již v prvním roce fungování se Lalou vrhá do pokusů s biodynamikou, o jejímž přínosu byla již dlouho přesvědčena, neboť věřila, že díky ní dokáže dosáhnout ještě vyšší úrovně svých vín než s konvenčními postupy pěstování. Návštěva u Nicolase Jolyho na jeho slavné vinici Clos de la Coulée de Serrant (biodynamické pěstování od roku 1981), o které se dozvěděla ze článků o biodynamice ji definitivně utvrdila v názoru, že biodynamika je její cestou. Začala radikálním vyloučením všech chemických přípravků a postupně po mnoha nezdarech a zkušenostech přešla na biodynamiku kompletně. Stoupající renomé a kvalita vín Domaine LEROY vedly k tomu, že byla Lalou v roce 1993 zbavena z důvodu střetu zájmů své funkce v Domaine de la Romanée-Conti, kterou do té doby stále řídila. Toto profesní i osobní rozčarování (její odvolání podpořila i její sestra) Lalou přimělo ke snaze dosáhnout co nejlepších výsledků v Domaine LEROY. Dnes jsou vína Domaine LEROY považována za vrchol Burgundského vinařství a v mnoha ročnících předčí i vína Domaine de la Romanée-Conti. Domaine LEROY vlastní mimo jiné vinice v devíti Grands Cru : Corton-Charlemagne (blanc), Corton-Renards, Richebourg, Romanée-Saint-Vivant, Clos de Vougeot, Musigny, Clos de la Roche, Latricières-Chambertin a Chambertin.

 

Domaine d’Auvenay

V roce 1988, současně s nákupem vlastní domény ve Vosne-Romanée, dědí Lalou BIZE-LEROY po svém strýci Henri LEROY nádhernou doménu v malebné vesničce Saint- Romain poblíž Meursault. Doména čítá sice pouze necelé 4 hektary, ale jedná se o jedinečné apelace Meursault, Puligny-Montrachet, Chambolle-Musigny a Gevrey-Chambertin. Od roku 1988 rozšířuje Lalou BIZE-LEROY doménu o některé další vinice a kompletně ji převádí na biodynamické vinohradnictví. Jelikož většina domény je osázena odrůdou Chardonnay, je přechod na biodynamiku jednodušší než v Domaine LEROY, jelikož, jak Lalou tvrdí, Chardonnay je daleko přizpůsobivější odrůda než poměrně citlivý Pinot Noir. Dnes patří Domaine d’Auvenay k nejlepším doménám v Burgundsku, a to zejména díky svým špičkovým bílým vínům. Mimo jiné vlastní vinice i ve 4 polohách Grand Cru – Chevalier-Montrachet, Criots-Batard-Montrachet, Bonnes Mares a Mazis Chambertin.

 

Přejít na Maison Leroy

 

Přejít na Domaine Leroy

 

Přejít na Domaine d’Auvenay

 

Reference: